Wąkrotka azjatycka – właściwości

Wąkrotka azjatycka to zielonolistna roślina wykorzystywana od wieków w medycynie azjatyckiej. Zwana też gotu kola lub trawą tygrysią coraz częściej wykorzystywana jest w medycynie, a także kosmetyce. Jakie dobroczynne składniki zawiera ta roślina? Jaki jest ich wpływ na cerę? Gdzie jeszcze jest stosowana?

 

W składzie wąkrotki azjatyckiej znajdują się następujące składniki:

  • Madekasozydy, które pobudzają komórki skóry do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych i umożliwia szybszą regenerację uszkodzonej skóry. Składniki te mają również działanie przeciwzapalne i łagodzące.
  • Azjatykozydy, które wykazują silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, dzięki temu sprawdzają się między innymi przy leczeniu trądziku pospolitego.
  • Witaminy A, C, K, E będące silnymi antyoksydantami, chroniącymi skórę przed działaniem wolnych rodników.
  • Flawonoid to antyoksydant mający działanie korzystnie na naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu.

Z tego względu roślina znalazła szerokie zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju problemów skórnych, takich jak trądzik, rozstępy czy cera naczynkowa, a także zmarszczki i utrata jędrności skóry.

 

Trawa tygrysia jest stosowana nie tylko w kosmetyce, ale także w medycynie. Jakie właściwości rośliny sprawiają, że jest tak cenna?

 

Gotu kola jest moczopędna. Dzięki temu wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu oraz ułatwia pozbywanie się toksyn, tłuszczu i nadmiaru soli oraz wody. Ponadto mówi się, że roślina może wykazywać właściwości przeciwnowotworowe. Działanie wodnego wywaru z tego zioła może mieć znaczenie w wspomaganiu leczenia raka skóry oraz nowotworu piersi.

 

Trawa tygrysia posiada właściwości przeciwzapalne. Z tego względu wykorzystuje się ją u pacjentów cierpiących na zapalenie stawów w celu złagodzenia objawów choroby. Antyoksydanty zawarte w roślinie wpływają pozytywnie na odporność oraz libido.

 

Wąkrotka azjatycka jest także polecana we wspomaganiu leczenia nadciśnienia tętniczego, objawów przewlekłej niewydolności żylnej oraz hemoroidów. Składniki rośliny poprawiają elastyczność i napięcie naczyń krwionośnych. Ponadto gotu kola zapobiega zlepianiu się płytek krwi, co zmniejsza negatywne skutki zastoju żylnego.

 

Udowodniono także dobroczynny wpływ wąkroty na pamięć i koncentrację. Jej składniki wspomagają uwalnianie białka, które aktywuje powstawanie nowych komórek mózgowych. Ponadto działanie gotu kola na neurony, zwiększa plastyczność mózgu i komunikację między jego komórkami. Dodatkowo roślina przyczynia się do pobudzenia czynnika wzrostu nerwów i chroni mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i neurotoksyn. Oddziaływanie na układ nerwowy ma też wspomagać leczenie depresji.

 

Kiedy należy uważać?

Trawa tygrysia nie jest polecana osobom mającym problemy z wątrobą. Jej składniki w połączeniu z innymi lekami, mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia tego organu. Nie zaleca się także stosowanie gotu kola u osób, u których zaplanowano jakiekolwiek zabiegi operacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *