Nasiona konopi łuskane

Nasiona konopi łuskane zyskują coraz większą popularność i coraz więcej osób decyduje się na ich przyjmowanie. W nasionach zawartych jest bowiem wiele wartościowych substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie i pozwalają cieszyć się znakomitym samopoczuciem. Nasiona zyskały nawet miano superfood, czyli produkty o bardzo szerokim działaniu prozdrowotnym. Nasiona przy tym wbrew swojemu pochodzeniu nie posiadają działania rozweselającego i są w pełni legalne. Prezentujemy z jakiego powodu warto włączyć je do swojej diety oraz w jaki sposób je stosować, aby cieszyć się z osiągania najlepszych rezultatów.

Skąd pochodzą nasiona konopi?

Wiele osób słysząc o nasionach konopi ma przed oczami nielegalne hodowle konopi. Należy jednak pamiętać o tym, że nasiona są czymś zupełnie innym niż ziarenka z upraw pozwalających na wyhodowanie narkotyzującego zioła. Nasiona konopi łuskane pochodzą z konopi siewnej, a nie łuskanej. Przez to zawierają bardzo niskie ilości THC oraz są całkowicie legalne. Nasiona znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym i stale odkrywane są kolejne ich wykorzystania.

Właściwości nasion konopi

Nasiona konopi łuskane to bardzo cenne źródło kwasów omega-3 oraz omega-6. Zawierają je w proporcjach 1:3, a zatem najbardziej korzystnych dla człowieka. Kwasy omega-3 pozwalają na redukowanie stanów zapalnych, poprawiają odporność oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Kwasy omega-6 natomiast wspomagają pracę mózgu, poprawiają pamięć i ułatwiają koncentrację. Dostarczanie kwasów tłuszczowych jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania i powinny one stanowić codzienny element diety.

Spożywanie nasion konopi jest zalecane również dla wegetarian oraz wegan. Zawierają one bowiem pełnowartościowe białko. Nasiona konopi siewnej wyróżniają się przede wszystkim zawartością wszystkich niezbędnych aminokwasów. Dzięki temu mają przewagę nad innymi roślinnymi źródłami białka i mogą być stawiane na równi z produktami mięsnymi. Dodatkowo w nasionach konopi nie znajdziemy cholesterolu, który znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Argumentem przemawiającym za włączeniem do codziennej diety nasion konopi jest również fakt, że są one bogatym źródłem minerałów. Można w nich znaleźć magnez, fosfor, żelazo, cynk oraz witaminę E. Już 3 łyżki nasion pozwalają na pokrycie 50% dziennego zapotrzebowania na magnez i fosfor, 25% na cynk oraz 15% na żelazo. Mikroelementy zawarte w nasionach konopi są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania i pozwalają na zwalczanie wielu chorób i dolegliwości.

Także osoby odchudzające się będą zadowolone z wprowadzenia do diety nasion. Zawartość dużych ilości błonnika wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego oraz ogranicza ochotę na podjadanie. Utrzymanie prawidłowej wagi dzięki wysokiej zawartości błonnika w nasionach jest o wiele prostsze.

Już garść nasion konopi może wpłynąć pozytywnie na stan skóry. Może pomagać również w walce z egzemą oraz łuszczycą.

Lista właściwości prozdrowotnych jest zatem bardzo długa i jak najbardziej warto zdecydować się na wprowadzenie nasion do swojej diety. Regularnie spożywane pomogą zahamować rozwój wielu chorób i schorzeń.

Jak jeść nasiona konopi łuskane?

Na rynku dostępne są nasiona konopi łuskane oraz niełuskane. Te pierwsze są lepszym wyborem ze względu na szersze zastosowanie w kuchni. Można je spożywać same lub w formie dodatku do potraw lub innych dań. Świetnie wpasują się jako dodatek do jogurtów, koktajli czy owsianki. Ich lekko orzechowy smak świetnie skomponuje się z pozostałymi elementami dania i podniesie jego walory smakowe oraz właściwości prozdrowotne. Nasiona można wykorzystać również jako posypkę do chleba lub sałatki. Możliwe jest również użycie mąki z nasion konopi, która pozwoli na przygotowanie wielu wypieków. Produktem powstającym z nasion jest również olej konopny, który powinien być spożywany na zimno, gdyż tylko w takiej sytuacji nie utraci swoich właściwości i będzie w stanie zachwycić swoim smakiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *