Hibiskus suszony

Hibiskus suszony pozyskiwany jest z kwiatów rośliny o tej samej nazwie. W wielu krajach hodowana jest jedynie jako roślina ozdobna, ale warto pamiętać również o jej szerokim działaniu prozdrowotnym i pozytywnym wpływie na organizm. Herbata z hibiskusa może pomagać w wielu dolegliwościach i wprowadzona do diety może przynosić bardzo dobre rezultaty, a zatem warto się nią zainteresować i rozważyć jej regularne spożywanie. Dowiedz się jakie właściwości posiada hibiskus i w przypadku jakich dolegliwości warto go stosować.

Właściwości zdrowotne

W przypadku hibiskusa najlepsze właściwości prozdrowotne wykazuje ekstrakt z kwiatów i to właśnie on jest w głównej mierze wykorzystywany w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości. Hibiskus zawiera duże ilości witaminy C, kwasów organicznych, flawonoidów, polifenolów, antocyjanów oraz polisacharydów. To właśnie dzięki tym składnikom wykazuje korzystne działanie zdrowotne i może być stosowany w terapii różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości.

Już medycyna ludowa wykorzystywała hibiskus do oczyszczania organizmu z toksyn, co jest wynikiem tego, że pobudza przemianę materii, ma działanie przeczyszczające i moczopędne oraz zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie.

Hibiskus suszony spożywany jest głównie w formie naparów i herbat. Pomaga on w obniżeniu ciśnienia krwi, wpływa na prawidłowy poziom cholesterolu, niweluje ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych oraz wspomaga pracę wątroby. Wysoka zawartość witaminy C i innych substancji gwarantuje również działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, a zatem może być wykorzystywany w przeziębieniach i infekcjach. Może być stosowany także w czasie trwania gorączki. Dodatkowo pozytywnie wpływa na pracę układu odpornościowego i jest polecany do spożywania w szczególności w okresie jesienno-zimowym.

Pomoc w odchudzaniu

Hibiskus może być wykorzystywany również jako wsparcie w procesie odchudzania. Pomaga w przyspieszeniu trawienia i przy tym zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej. Dodatkowo fazeolamina znajdująca się w hibiskusie ogranicza wydzielanie enzymu, który odpowiada za wchłanianie węglowodanów. Osoby chcące zgubić zbędne kilogramy powinny jak najbardziej rozważyć wprowadzenie do swojej diety hibiskusa. Regularne spożywanie naparów z tej rośliny pozwala uzyskać znakomite efekty i szybko zauważyć efekty związane z odchudzaniem.

Poprawa urody

Hibiskus może również pozytywnie wpływać na poprawę urody. Zawarte w nim składniki pozytywnie działają przede wszystkim na skórę oraz włosy. Ekstrakt z kwiatów czy olej z nasion jest bardzo popularnym składnikiem wielu kosmetyków o działaniu hamującym proces starzenia. Hibiskus jest w stanie zwiększyć elastyczność skóry, zmiękczyć ją, ujędrnić oraz wygładzić drobne zmarszczki. Posiada także właściwości nawilżające i odżywiające, które sprawiają, że skóra wygląda zdecydowanie młodziej przez bardziej długi czas.

Hibiskus może także wpłynąć na poprawę kondycji włosów poprzez ich wzmocnienie i nadanie im blasku. Na rynku dostępne są kosmetyki z zawartością tej rośliny.

Sposób spożywania

Hibiskus suszony to jedna z najpopularniejszych form tej rośliny dostępna w sklepach. Jest on również bardzo łatwy w spożywaniu. Wystarczy jedynie odrobinę suszu zalać wodą o temperaturze 96-97 stopni i następnie zaparzać przez około 10 minut. Tak przygotowana herbata jest już gotowa do spożycia. Można ją pić nawet 2 razy dziennie. Dla uzyskania lepszego smaku można także dodać miodu, wanilii lub owoców.

Przeciwwskazania do spożywania

Hibiskus suszony mimo swojego prozdrowotnego działania nie może być spożywany przez wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania, które ograniczają możliwość regularnego picia naparów. Przede wszystkim osoby z niskim ciśnieniem nie powinny sięgać po ten produkt z uwagi na ryzyko jeszcze mocniejszego obniżenia go. Również kobiety w ciąży z uwagi na brak badań na temat bezpieczeństwa dla płodu nie powinny sięgać po tę roślinę. Niektóre badania wskazują dodatkowo, że systematyczne spożywanie naparu może wpływać na poziom estrogenu. W związku z tym kobiety będące w trakcie terapii hormonalnej powinny skonsultować się z lekarzem przez rozpoczęciem suplementacji hibiskusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.