Guarana w proszku

Guarana w proszku to powszechnie wykorzystywana substancja, która wykazuje właściwości pobudzające. W wielu przypadkach jest popularnym składnikiem napojów energetycznych. Zawiera duże ilości kofeiny, a sam efekt pobudzenia utrzymuje się nawet przez 6 godzin, a zatem 2 godziny dłużej niż w przypadku kawy. Odpowiednio suplementowana guarana nie prowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet może pomagać w leczeniu wielu dolegliwości i poprawie ogólnego samopoczucia. Osoby szukające sposobu na naturalne pobudzenie i dostarczenie kofeiny do organizmu powinny zainteresować się spożywaniem guarany.

Zastosowanie guarany

Guarana to roślina znana od wielu lat wśród plemion Ameryki Południowej. Prymitywne plemiona wykorzystywany wszystkie części rośliny do różnorodnych zabiegów leczniczych. Reszta świata skoncentrowała się jednak w głównej mierze na nasionach, którym przypisywane są właściwości prozdrowotne. To właśnie w nasionach zawarta jest całą kofeina oraz inne składniki odżywcze. W Ameryce Łacińskiej guarana w proszku to popularny środek przeciwbólowy, pobudzający oraz zmniejszający uczucie głodu. W Polsce guaranę można bardzo często znaleźć w środkach przeciwbólowych, a także suplementach mających na celu wspomaganie odchudzania.

Właściwości guarany

Mimo, że w Polsce guarana znana jest przede wszystkim jako środek na odchudzanie to jej zastosowanie jest zdecydowanie szersze i może być wykorzystywana na wiele zróżnicowanych sposobów.

Działanie odchudzające polega w głównej mierze na przyspieszeniu procesu spalania tkanki tłuszczowej. Guaranie przypisuje się także wpływ na lepsze wydatkowanie energii podczas codziennego funkcjonowania, co w efekcie ma prowadzić do zmniejszenia masy ciała.

Guarana w proszku może również w pozytywny sposób oddziaływać na pracę układu nerwowego. Działa na ten stymulująco i poprawia pamięć oraz koncentrację. Jest to spowodowane wysoką zawartością kofeiny, teobrominy oraz teofiliny. Najmocniejsza z substancji aktywnych to kofeina, która prowadzi do większej produkcji adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia układu nerwowego, rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz szybszej pracy serca. Guarana może być przy tym spożywana przez osoby, które nie mogą pić kawy np. z uwagi na problemy z żołądkiem.

Guarana może również wpływać na seksualność u mężczyzn. Kofeina prowadzi do mniejszego ryzyka występowania zaburzeń erekcji oraz polepsza dopływ krwi do ciał jamistych w prąciu.

Substancja wykazuje również działanie antyoksydacyjne i wspomaga pracę układu odpornościowego. Posiada także właściwości przeciwbakteryjne, a zatem wspomoże organizm w okresie wzmożonej zachorowalności.

Dawkowanie guarany

Guarana w proszku jest bardzo wygodna w dawkowaniu. Wystarczy jedynie niewielką ilość proszku rozpuścić w wodzie i tak przygotowany napój wypić. Dawkowanie powinno być zgodne z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej dziennej ilości spożycia. Przyjmowanie większych ilości może bowiem prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych i wielu poważnych problemów z tym związanych.

Możliwe skutki uboczne

Guarana spożywana w zbyt dużych ilościach może prowadzić do skutków ubocznych. Należą do nich przede wszystkim bezsenność, problemy żołądkowe, arytmia, kołatanie serca, niepokój, zaparcia, wzrost ciśnienia krwi czy nadmierna pobudliwość. Same skutki uboczne występują jednak głównie w sytuacji, gdy dojdzie do spożycia zbyt dużej ilości guarany.

Guarana nie jest również zalecana dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, gdyż może przenikać do mleka i szkodzić dziecku.

Podsumowanie

Guarana stanowi bardzo interesujący zamiennik kawy i w wielu przypadkach może sprawdzać się lepiej. Jej spożywanie zalecane jest przede wszystkim w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego oraz umysłowego. Pozwala na dostarczenie do organizmu naturalnej kofeiny i pobudzenie go, a zatem przynosi rewelacyjne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *