Jak leczyć łuszczycę?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą skóry, która dotyka nawet 2% populacji. Jej podłoże nie jest do końca znane, ale na występowanie łuszczycy wpływ ma wiele czynników. Czym właściwie jest ta choroba i czy można ją skutecznie leczyć?

Przyczyny i objawy łuszczycy

Na występowanie łuszczycowych zmian skórnych mają wpływ różne czynniki. Wśród nich wymienia się podłoże genetyczne, zaburzenia układu odpornościowego, niektóre leki oraz stres. Zmiany łuszczycowe występują także częściej u kobiet w ciąży, u osób spożywających alkohol oraz w miejscach uszkodzeń skóry. Najczęściej choroba współistnieje z innymi przewlekłymi dolegliwościami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

 

U podłoża choroby leżą nadmierny podział komórek naskórka i zaburzenia jego złuszczania, co prowadzi do powstania charakterystycznych łusek. W efekcie powstają czerwone, pokryte łuską grudki, mające zdolność do zlewania się w większe ogniska. Rzadko występują zmiany ropne, które świadczą o ciężkim przebiegu choroby. Łuszczyca atakuje w pierwszej kolejności miejsca narażone na drobne otarcia, takie jak pachy, czy skóra pod kolanami. Często występuje też w obrębie owłosionej skóry głowy, co powoduje, że może być mylona z łupieżem.

 

Łuszczyca atakuje nie tylko skórę, ale również paznokcie. Wtedy płytka paznokcia jest wtedy pofałdowana, krucha, zabarwiona na żółto lub posiada bruzdy. Zdarza się także, że choroba rozwija się w stawach, najczęściej dotyczy to niewielkich stawów w palcach, czy kręgosłupie, ale może występować niesymetrycznie w stawach biodrowych czy kolanowych. W tych przypadkach choroba bywa mylona z grzybicą paznokci lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.

 

Jak leczyć łuszczycę?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i charakteryzuje się okresami remisji i nawrotów. Podstawą leczenia jest takie działanie na jej objawy, aby okresy remisji były jak najdłuższe.

 

W pierwszym etapie leczenia łuszczycy stosuje się preparaty mające na celu złuszczenie nadmiaru naskórka i powstałych łusek. W ich składzie znajduje się wysokie stężenie mocznika lub kwas salicylowy. Stosuje się także maście zawierające pochodne suchej destylacji drewna. Niekiedy lekarze zalecają stosowanie wydawanych na receptę kortykosterydów o silnych właściwościach przeciwzapalnych oraz pochodnych witaminy D.

 

W przypadku dużych zmian, obejmujących więcej niż ¼ powierzchni ciała stosuje się także leczenie ogólnoustrojowe. Podaje się wtedy leki immunopresyjne, biologiczne oraz retinoidy. Czynnikiem pomagającym w leczeniu choroby jest łagodzenie stresu. Pomocniczo stosuje się więc fototerapię oraz psychoterapię.

 

Należy jednak pamiętać, że łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Dlatego bardzo ważne jest takie zadbanie o skórę, by nie tylko pozbyć się uciążliwych objawów, ale także możliwie najbardziej wydłużyć okres remisji. W tym celu bardzo ważne jest regularne stosowanie specjalistycznych preparatów do kąpieli i smarowania. Warto też zwalczać czynniki potęgujące objawy choroby, takie jak używki, niezdrowa dieta oraz stres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *